Ciąża: Od 0 do 42 dnia

Suka w ciąży

Ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórka jajowej przez plemnik. W efekcie powstaje zarodek, który połowę materiału genetycznego odziedzicza po ojcu, a połowę po matce. Komórki zarodka ulegają podziałom: do 35 dnia ciąży wykształcają się wszystkie organy i powstaje płód. Przez resztę ciąży płody rosną i dojrzewają, i pod koniec ciąży stają się w pełni ukształtowanymi szczeniętami, gotowymi do przyjścia na świat.

Pierwszy tydzień ciąży

Zarodki przemieszczają się w płynie macicy.
Pod koniec pierwszego tygodnia po zapłodnieniu, zarodki migrują z trzonu do rogów macicy, swobodnie przemieszczając się w płynie macicy.

Informacje praktyczne
spadek apetytu na początku ciąży jest zjawiskiem normalnym
w czasie ciąży absolutnie nie wolno suce podawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii
zmiany towarzyszące ciąży pojawiają się stosunkowo późno i można je zaobserwować również u suk nieciężarnych (ciąży urojona)

Zagnieżdżenie zarodka

Około 16 dnia ciąży, zarodki zagnieżdżają się na stałe w błonie śluzowej macicy. Wtedy też każdy zarodek wytwarza własne łożysko: narząd wymiany substancji chemicznych między zarodkiem a organizmem matki.

Diagnozowanie ciąży
Po około 3 tygodniach od krycia należy umówić się na wizytę u lekarza weterynarii w celu potwierdzenia ciąży. Lekarz może wykonać np. badanie palpacyjne lub test poziomu hormonów we krwi. Wczesne zdiagnozowanie ciąży pozwala monitorować jej przebieg: rozwój płodów i stan suki. Po 25 dniu ciąży dobrze jest wykonać badanie USG, które pozwoli poznać liczebność miotu oraz ocenić rozwój szczeniąt.

Żywienie ciężarnej suki

W początkowym okresie ciąży, licząc od krycia do 42 dnia, bardzo ważne jest utrzymanie optymalnej masy ciała suki. Zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie pozostaje bez zmian, ponieważ zarodki nie rosną jeszcze intensywnie. Suka powinna zatem otrzymywać dotychczasową karmę bytową wysokiej jakości w niezmienionych dawkach. Przeciwwskazane jednak jest podawanie karm o obniżonym poziomie energii, np. „light”.

Kontrola masy ciała
Ciężarna suka powinna być regularnie ważona. Zbyt wczesne przybieranie na wadze może mieć niebezpieczne konsekwencje dla jej zdrowia. Odkładająca się nadmiernie tkanka tłuszczowa może utrudniać skurcze mięśni tłoczni brzusznej podczas porodu i prowadzić do poważnych komplikacji.

Podczas pierwszego etapu ciąży, czyli do 42 dnia, przyrost wagi suki nie powinien przekroczyć 10% jej optymalnej masy ciała.

Nie podawać wapnia!
Żadne dodatki mineralno - witaminowe nie są potrzebne suce w ciąży. Najważniejszy jest wysokiej jakości, właściwie zbilansowany pokarm. Podawanie w tym okresie dodatkowo wapnia może spowodować poważne zaburzenia ze strony układu nerwowego. Wszelkie suplementy żywieniowe może zalecić tylko lekarz weterynarii: wybiera wtedy odpowiedni preparat i ustala indywidualne dawki, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Rozwój szczenięcia

Embriogeneza, czyli etap wykształcania narządów organizmu trwa do 35 dnia ciąży, potem zarodek nazywany jest już płodem; ma uformowane powieki, uszy i rozdzielone palce, a większość organów znajduje się już na właściwym miejscu.

Tydzień 6: przełomowy etap

Od 35 dnia rozpoczyna się już ostatni trymestr ciąży i wszystko nabiera tempa. Płody intensywnie się rozwijają, ich chrzęstne szkielety zaczynają ulegać procesowi mineralizacji i zamieniają się w kości. Szczenięta szybko zwiększają swoją masę ciała, z każdym dniem coraz bardziej dojrzałe do pojawienia się na świecie.

Zapotrzebowanie pokarmowe suki wzrasta
Począwszy od 6 tygodnia u ciężarnych suk istotnie wrasta zapotrzebowanie na energię, składniki mineralne i białko, w związku z intensywnym rozwojem płodów oraz przygotowaniem organizmu do laktacji. Jednocześnie wydajność przewodu pokarmowego spada, głównie z powodu coraz większych rozmiarów macicy która uciska jelita. W tym ważnym czasie suka potrzebuje właściwie zbilansowanej, wysoko skoncentrowanej karmy o podwyższonym poziomie składników pokarmowych i energii, np. karmy STARTER lub STARTER MOUSSE.

6 tydzień: wzrost zapotrzebowania energetycznego = + 10% tygodniowo

Od 42 dnia ciężarna suka potrzebuje innego pokarmu - jak prawidłowo zmienić jej karmę?
Organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej karmy. Aby uniknąć problemów trawiennych należy stopniowo wprowadzać nową dietę.
Dzień 1 i 2 75 % dotychczasowej diety + 25 % karmy STARTER
Dzień 3 i 4 50 % dotychczasowej diety + 50% karmy STARTER
Dzień 5 i 6 25 % dotychczasowej diety + 75 % karmy STARTER
Dzień 7 i kolejne 100 % karmy STARTER

Czy wiesz, że...

Maksymalny przyrost masy ciała czasie ciąży nie powinien przekroczyć:
+30% u suki ras małych i średnich,
+25% u suk ras dużych i olbrzymich.

Rozwój szczenięcia

Około 40 dnia pojawiają się pazury, wykształca się sierść, a chrzęstny szkielet ulega procesowi kostnienia.

W ostatnim trymestrze ciąży szczenię przybiera aż do 75% swojej urodzeniowej masy ciała

Powrót na górę strony