Laktacja

Laktacja

Ciało nowonarodzonych szczeniąt składa się aż w 84% z wody.
W momencie porodu szczenięta nie mają praktycznie żadnych zapasów energii i pozostają całkowicie zależne od matki przez kilka pierwszych tygodni życia.

Rozpoczęcie ssania

Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Zaraz po porodzie gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin wydziela siarę, która różni się składem od później produkowanego mleka. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, które chronią szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.

Do 6 - 7 tygodnia po porodzie suka produkuje wysoko odżywcze mleko, które przez pierwsze 3 tygodnie stanowi wyłączny pokarm szczeniąt. Mleko krowie w porównaniu z mlekiem suki jest zdecydowanie zbyt ubogie w energię, tłuszcze i białka, natomiast zawiera za dużo cukru - laktozy (ryzyko biegunek).

Potrzeby pokarmowe w tym czasie zależą od liczebności miotu, wieku szczeniąt oraz wielkości i mleczności suki.

  • Sukę w czasie karmienia należy chronić przed stresem i niepokojem
  • Jeśli szczenię nie potrafi odnaleźć sutka, należy mu w tym pomóc
  • W przypadku licznych miotów lub słabej mleczności konieczne jest dokarmianie szczeniąt preparatem mlekozastępczym.

Laktacja w liczbach
Karmiąca suka produkuje w czasie całego okresu laktacji nawet 2- 3 krotnie więcej mleka niż sama waży. Przykładowo suka rasy dużej, odchowująca 7 szczeniąt produkuje około 70 litrów mleka. Szczyt laktacji przypada na 3 tydzień po porodzie; wtedy suka rasy średniej dla 8 szczeniąt produkuje aż 2 litry mleka dziennie.

Wskazówki praktyczne
-Staraj się nie interweniować podczas pierwszego karmienia aby nie stresować suki niepotrzebnie
-Jeśli jednak któreś szczenię nie potrafi odnaleźć sutka, należy mu w tym pomóc
-Rzadko zdarza się, że suka nie ma mleka ale możesz to sprawdzić chwytając koniec sutka między kciuk i palec wskazujący, delikatnie uciskając

Potrzeby pokarmowe suk w okresie laktacji

Podczas laktacji potrzeby pokarmowe suki są bardzo wysokie. Przeczytaj więcej.

Z każdym dniem suka coraz sprawniej zajmuje się szczeniętami, które z kolei szybko przyzwyczajają się do rutyny dnia. Czynności tworzące stały porządek dnia dają psom poczucie bezpieczeństwa.
Poniżej kilka wskazówek usprawniających opiekę na suką i jej potomstwem.

Higiena w czasie laktacji

W razie potrzeby można po porodzie delikatnie przetrzeć brzuch i sutki suki, używając wilgotnej gąbki a następnie osuszyć skórę.
W pomieszczeniu gdzie przebywa suka ze szczeniętami trzeba utrzymywać czystość.
Legowisko trzeba regularnie wymieniać na czyste, podłogę wokół legowiska należy przemywać wodą z detergentem a następnie wycierać do sucha.

Powrót na górę strony