Od narodzin do odsadzenia

Tydzień
Tydzień
Tydzień
Tydzień
Tydzień
Tydzień
Tydzień
Tydzień
Dzień 1

Cztery pierwotne odruchy szczeniąt
Nowo narodzone szczenięta są ślepe i głuche natomiast mają dobrze rozwinięty zmysł węchu i dotyku, dzięki czemu szybko odnajdują sutek matki i rozpoczynają ssanie.
Chociaż układ nerwowy będzie się jeszcze intensywnie rozwijał, to u noworodków można zaobserwować kilka pierwotnych odruchów:

  • odruch podążania za ciepłem: powoduje przyleganie szczeniąt do najcieplejszych części ciała matki
  • odruch ssania: natychmiastowa umiejętność ssania sutka
  • odruch kroczowy: wywoływany symulowaniem (wylizywanie przez sukę) okolicy pod ogonem, umożliwia u osesków wydalanie moczu i kału.
  • odruch bezwładności: chwycone przez matkę w okolicy karku szczenię zamiera w bezruchu, pozwalając się przenosić.

Należy pamiętać, że noworodki nie mają jeszcze wykształconych mechanizmów termoregulacji.
Dlatego temperatura pomieszczenia gdzie przebywają szczenięta w pierwszym tygodniu ich życia musi wynosić 30°C. Temperatura otoczenia może być stopniowo obniżana aż do 25°C w czwartym tygodniu. Dla noworodków można zainstalować specjalny promiennik ciepła w postaci lampy. Powietrze nie powinno być suche dlatego w pomieszczeniu dobrze jest umieścić duże naczynie z wodą.

Noworodki są ślepe i głuche
Szczenięta rodzą się ślepe i głuche, natomiast mają dobrze rozwinięty zmysł węchu i dotyku, dzięki czemu szybko odnajdują sutek matki i zaczynają ssać. Obserwacje szczeniąt w łonie matki, prowadzone za pomocą ultrasonografu, wykazały, że w trakcie dotykania brzucha suki, płody przysuwały się do miejsca dotyku.

Kontrola mleczności suki oraz ssania u szczeniąt
Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin po porodzie wydziela siarę - pierwsze mleko, które różni się składem od później produkowanego. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, która chroni szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.
Zdarzają się sytuacje, że suka w ogóle nie ma mleka. Można to sprawdzić chwytając koniec sutka między kciuk i palec wskazujący, delikatnie uciskając, zobaczyć czy pojawi się kropla mleka.
Należy unikać przeszkadzania suce podczas karmienia, ponieważ ją to stresuje. Jednak jeśli jakieś szczenię nie potrafi odnaleźć sutka, należy mu w tym pomóc. Szczenięta zazwyczaj szybko nabierają wprawy w odnajdywaniu i ssaniu sutka.
Po kilkunastu godzinach w miejsce siary pojawia się mleko.

W razie konieczności zastąpienia mleka matki (choroba, brak mleka, liczny miot) hodowca potrzebuje odpowiedniego preparatu mlekozastępczego dla psów. Preparaty mlekozastępcze jak BABYDOG MILK są opracowane w sposób najbardziej zbliżony do mleka suki tak, aby pokryć potrzeby pokarmowe szczeniąt. Do karmienia szczeniąt NIE należy używać mleka krowiego, ponieważ szczenięta nie potrafią go trawić.
Dobrze mieć przygotowane opakowanie BABYDOG MILK jeszcze przed porodem aby móc szybko zareagować w sytuacji konieczności dokarmienia szczeniąt. Przy przygotowywaniu mleka należy postępować zgodnie z instrukcją, pamiętając o zachowaniu higieny.
Szczenięta karmi się specjalną butelką, a po jedzeniu trzeba wymasować im okolice krocza (używając miękkiej tkaniny zwilżonej w ciepłej wodzie), w celu pobudzenia odruchu oddawania moczu i kału.

UWAGA !
Mleko krowie w porównaniu z mlekiem suki jest zdecydowanie zbyt ubogie w energię, tłuszcze i białka, natomiast zawiera za dużo cukru - laktozy (ryzyko biegunek u szczeniąt !).
Mleko suki w porównaniu z mlekiem krowim zwiera:
- 2 razy więcej energii
- 2 razy więcej białka
- znacznie mniej laktozy

Karmiąca suka potrzebuje diety wysokobiałkowej
Zaraz po porodzie może dojść do spadku apetytu u suki, podczas gdy jej potrzeby pokarmowe gwałtownie wzrastają. Produkcja mleka jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu i wymaga dostarczenia znacznych ilości składników pokarmowych. W tym czasie zapotrzebowanie na energię wzrasta u suki 2-4 krotnie, a zapotrzebowanie na białko 4-6 krotnie. Laktacja trwa około 6 tygodni. U psów, inaczej niż u kotów, organizm samicy w czasie ciąży nie gromadzi żadnych rezerw, które mogłyby być wykorzystane w czasie laktacji. Suka musi więc pokrywać tak wysokie zapotrzebowanie pokarmowe codziennie, bezpośrednio z pobieranego pokarmu. Karmiąca suka powinna zachować optymalną masę ciała. Jeśli zaczyna tracić na wadze, stając się wychudzona, oznacza to, że podawany pokarm jest zbyt ubogi. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.

STARTER i STARTER MOUSSE to rozwiązania żywieniowe przygotowane specjalnie dla suk w okresie laktacji. Zostały opracowane we współpracy z hodowcami. Dzięki unikalnej recepturze pobudzają produkcję mleka, zapewniając odpowiedni rozwój szczeniąt oraz dobrą kondycję suki.

Czy wiesz, że...

Karmiąca suka produkuje w czasie całego okresu laktacji nawet 2- 3 krotnie więcej mleka niż wynosi masa jej ciała. Suka o wadze 25kg. odchowująca 6 szczeniąt w trzecim tygodniu ich życia produkuje 2 litry mleka dziennie ! Jej potrzeby energetyczne są trzykrotnie większe, niż poza okresem ciąży i laktacji.

Prawidłowa temperatura rektalna szczenięcia po porodzie : 35.5°C ±0.5°C

Dzień 2

Codziennie przyrosty masy ciała u szczeniąt
Poza pierwszym dniem życia kiedy nowonarodzone szczenię może nieco stracić na wadze ze względu na pozbywanie się pierwszego stolca lub początkowe trudności z ssaniem, szczenię codziennie powinno przybierać na wadze. Utrata masy ciała, brak lub niedostateczne dzienne przyrosty mogą być objawem odwodnienia, niedożywienia (brak mleka, nieumiejętność ssania) czy choroby. Aby mieć pewność, że szczenię przybiera na wadze, należy codziennie je ważyć i zapisywać wynik ważenia na karcie wzrostu.

Szczenię które nie przybywa na wadze przez dwa kolejne dni powinno być od razu zbadane przez lekarza weterynarii !


Higiena poporodowa
Po porodzie trzeba skontrolować czystość legowiska, tak by nie przeszkadzać suce i szczeniętom. Kiedy szczenię skończą jeść należy usunąć zanieczyszczone posłanie i zastąpić je nowym, nie można natomiast jedynie przykryć brudnego posłania świeżym.
W razie potrzeby można wilgotną gąbką delikatnie przetrzeć brzuch i sutki suki a następnie osuszyć skórę.
Ewentualnie można także przemyć podłogę wokół legowiska zimną wodą z mydłem i zdezynfekować rozcieńczonym roztworem wody utlenionej. Następnie podłogę trzeba wytrzeć do sucha.
Podczas wykonywania tych czynności należy zwrócić uwagę, by zbytnio nie niepokoić suki i noworodków.

Dzień 5

Szczenię podnosi się na przednich łapach. Rozwija się słuch.
Życie szczenięcia wciąż upływa głównie na spaniu i jedzeniu, choć pojawiają się też istotne zmiany. Dotychczas tylko pełzające, szczenię może już unieść swój ciężar na przednich łapach, co usprawnia dotarcie do sutków. Szczenię rozpoznając zapach ma wyraźne preferencje wobec wybranego sutka. Nadal jeszcze nie odbiera dźwięków natomiast reaguje już na wibracje.

Dzień 6

Minimalna temperatura rektalna szczenięcia to 37°C