Wzrost szczeniąt

Nowy właściciel szczenięcia

Wzrost jest kluczowym etapem w życiu szczeniąt

Pierwszy miesiąc życia szczeniąt

Noworodki cały czas spędzają na ssaniu i spaniu. W miarę rozwoju coraz bardziej interesują się światem zewnętrznym i zdobywają ważne umiejętności.

Co ważnego w tym tygodniu? Stwórz Kalendarz miotu i śledź rozwój szczeniąt.

Szczepienia ochronne i identyfikacja
Szczepienia ochronne stosowane są zapobiegawczo i mają na celu wytworzenie odporności, chroniącej organizm psa przed chorobami zakaźnymi, które mogą grozić nawet śmiercią.
Aby szczepienia były skuteczne powinny być przeprowadzone zgodnie ze szczegółowym kalendarzem szczepień, który zawsze ustala prowadzący lekarz weterynarii.
W Polsce wszystkie szczenięta rasowe, a więc posiadające metrykę wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce podlegają obowiązkowemu tatuowaniu, którego dopilnować musi hodowca. Tatuować szczenięta mogą wyłącznie osoby wyznaczone przez Związek Kynologiczny w Polsce. Psy można dodatkowo oznakować elektronicznym mikroczipem. Mikroczip wraz z paszportem są obowiązkowe dla wszystkich psów przekraczających granicę Polski.

Najlepszy wiek na zmianę domu
Miedzy 7 a 8 tygodniem życia szczenięta przechodzą okres wzmożonych reakcji lękowych. Dotychczas ufne, zaczynają zachowywać się z dużą rezerwą wobec nieznanych rzeczy. Taka zmiana zachowania jest normalnym etapem rozwoju szczenięcia, jednak należy ograniczyć w tym czasie kontakt psa z nowymi sytuacjami i osobami. Oczywiście umiarkowana socjalizacja powinna nadal trwać (nowe podłoża, przedmioty), jednak ze szczególną ostrożnością, by nie przestraszyć psa.

Zanim szczenię przybędzie do nowego domu, powinno przejść określone etapy rozwoju. Dlatego konieczny jest odpowiednio długi czas spędzony z matką i rodzeństwem, niepozbawiony jednak stałego kontaktu z ludźmi. Najlepszym momentem do zmiany domu jest dla szczenięcia wiek 10 tygodni (dopuszczalne minimum to 8 tygodni czasem warto poczekać do 12 tygodnia życia).

Jak ułatwić szczenięciu zmianę domu: wskazówki dla nowego opiekuna szczenięcia

Każde szczenię musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do nowego domu. Można jednak ułatwić psu przejście przez ten niezwykle stresujący dla niego okres.
Oto kilka wskazówek, których można udzielić nowemu opiekunowi szczenięcia.

Dieta. W nowym domu, pies powinien przynajmniej przez dwa tygodnie otrzymywać taką samą karmę jak w hodowli, aby zapobiec zaburzeniom pokarmowym wywołanym stresem. Jeśli po tym czasie właściciel chce zmienić karmę, powinien przestrzegać okresu przejściowego, tj. przez okres 7-10 dni mieszać nową karmę z dotychczasową, ze stopniowym zwiększaniem udziału nowej. Dobrze jest poinformować nowego opiekuna jak długo pies powinien otrzymywać karmę dla szczeniąt (okres wzrostu trwa 10 -24 miesięcy zależnie od rasy).
Posiłki. Szczenię do 6 miesiąca życia powinno dzienną dawkę karmy otrzymywać podzieloną na minimum 3 posiłki.
Poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest dać opiekunowi kawałek tkaniny z gniazda, aby znajomy zapach dawał psu większe poczucie bezpieczeństwa w nowym legowisku.
Rozkład dnia. Trzeba poinformować także o dotychczasowym rozkładzie dnia psa, porach posiłków, dużej potrzebie snu i nie dopuszczaniu do forsowania szczenięcia na spacerach.
Nauka. Zaznaczyć potrzebę dalszej socjalizacji psa, najlepiej polecić dobre przedszkole dla psów, gdzie później można kontynuować szkolenie. Trzeba upewnić się czy dana szkoła nie stosuje przemocy (kolczatki, łańcuszki, obroże elektryczne) ponieważ ból może to prowadzić do pojawienia się agresywnych zachowań u psów, lęku i niszczenia więzi człowieka z psem.
Lekarz weterynarii. Kilka dni po przybyciu do nowego domu należy psa zaprowadzić do lekarza weterynarii, który najlepiej aby już stale zajmował się ich psem. Należy zachęcić opiekuna do zadawania pytań lekarzowi w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących opieki nad szczenięciem.
Literatura. Warto polecić do przeczytania kilka ciekawych pozycji z literatury kynologicznej dostępnej na rynku.

Więcej informacji praktycznych można znaleźć w serwisie www.szczenieta.royal-canin.pl.
Poleć serwis przyszłemu właścicielowi szczenięcia używając polecenia „Poleć znajomemu” na Twoim profilu.

Powrót na górę strony