Quiz

Odpowiedz na pytania dotyczące ciąży i najmłodszych szczeniąt.
Weź udział w QUIZIE

Słowniczek

Od A do Z: słownik terminów dotyczących rozrodu psów: ciąży, porodu, laktacji i odsadzania.
SKORZYSTAJ ZE SŁOWNIKA

Pierwszy miot

Pierwszy miot

Jesteś opiekunem ciężarnej suki?
Skorzystaj z szerokiej wiedzy Royal Canin o rozrodzie i odchowie psów

Rozmnażanie psów, choć może wydawać się niezwykle pasjonujące, nie jest pozbawione też pewnej dozy ryzyka. Z tego powodu należy zdobyć podstawową wiedzę, aby umieć właściwie zareagować na ewentualne komplikacje. Istnieje wiele szkodliwych poglądów na temat rozrodu psów, a najbardziej mylna i pozbawiona sensu, choć niestety często powtarzana opinia sugeruje, że suka ze względów zdrowotnych powinna odchować przynajmniej jeden miot w życiu. Decyzja o rozmnażaniu psów jest jednoznaczna z podjęciem pełnej odpowiedzialnością za los wszystkich szczeniąt, które przyjdą na świat. Nie zapominajmy, że schroniska są pełne szczeniąt oczekujących na dom…

Najpierw poznaj fakty…

Rozmnażanie psów wiąże się z ogromnymi nakładami czasu i pieniędzy, oraz wysiłku aby stworzyć odpowiednie warunki dla suki i noworodków. Trzeba liczyć się z wysokimi kosztami opieki weterynaryjnej: badania, szczepienia, odrobaczanie, pomoc przy porodzie to tylko niezbędne minimum. W razie komplikacji, np. konieczność wykonania cesarskiego cięcia czy choroba szczeniąt, koszty te znacznie wzrastają.

I najważniejsza odpowiedzialność:
wszystkim szczeniętom trzeba znaleźć dobry dom, a liczebność miotu u psów często przekracza nawet 10 sztuk.

Ponadto w razie losowych przypadków trzeba się też przygotować na ewentualność przyjęcia psa z powrotem, nawet po kilku latach i podjęcie wysiłku znalezienia mu nowych opiekunów…

Hodowla psów to nie zabawa!

Celem niniejszego poradnika jest przybliżenie opiekunom psów niezwykle ciekawej tematyki hodowli psów, a także uświadomienie jak wiele trzeba spełnić wymagań zanim zechce się rozmnażać psy, oraz jakie jest z tym związane ryzyko. Trzeba pamiętać, że hodowcy psów zdobywają wiedzę i doświadczenie przez lata, dlatego tylko oni mogą zapewnić optymalne warunki ciężarnej suce a potem nowonarodzonym szczeniętom.

Badanie weterynaryjne

Konieczne jest przeprowadzenie badania weterynaryjnego u suki, która ma być pokryta. Lekarz weterynarii skontroluje jej kondycję i stan zdrowia. Takie ogólne badanie pozwala uniknąć wielu późniejszych komplikacji. Przykładowo nadwaga u suki powoduje zaburzenie przebiegu ciąży oraz komplikacje przy porodzie. Lekarz ustali też terminy badań kontrolnych jakie należy wykonać podczas całego okresu ciąży.

Co kontroluje lekarz weterynarii?

Suka przed pokryciem powinna:
- mieć aktualne szczepienia
- być wolna od pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych
- mieć właściwą kondycję ciała

Czy wiesz, że...

Przed podjęciem decyzji o rozmnażaniu psów należy zawsze zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi hodowli psów i obrotu szczeniętami.

Powrót na górę strony