Quiz

Odpowiedz na pytania dotyczące ciąży i najmłodszych szczeniąt.
Weź udział w QUIZIE

Słowniczek

Od A do Z: słownik terminów dotyczących rozrodu psów: ciąży, porodu, laktacji i odsadzania.
SKORZYSTAJ ZE SŁOWNIKA

Krycie

Ruja i krycie

Akceptacja samca najczęściej oznacza, że poziom hormonów w organizmie suki osiągnął poziom konieczny do owulacji, a krycie w tym czasie może być skuteczne.
Nie należy jednak polegać tylko na takim wskaźniku, ponieważ wiele suk przejawia odruch akceptacji samca zdecydowanie zbyt wcześnie, lub za późno, aby mogło dojść do zapłodnienia.

Krycie i zapłodnienie

Akt krycia poprzedza faza poznawania się i obwąchiwania trwająca różnie, w zależności od rasy i doświadczenia obu partnerów. Jeśli suka akceptuje samca dochodzi do krycia. Po wprowadzeniu prącia następuje odruchowy skurcz zwieracza pochwy suki, powodujący „przytrzymywane” prącia samca, aż do zakończenia kopulacji (około 15 - 30 minut), co określa się mianem skleszczenia.

Początek ciąży

Kiedy plemnik łączy się z komórką jajową, dochodzi do zapłodnienia i powstaje zarodek, który połowę materiału genetycznego zawdzięcza ojcu, a druga połowę matce. Komórki zarodka ulegają podziałom: do 35 dnia ciąży wykształcają się wszystkie organy i powstaje płód. Przez resztę ciąży płody rosną i dojrzewają aby pod koniec ciąży stać się w pełni ukształtowanymi szczeniętami, gotowymi do przyjścia na świat.

Załóż kalendarz ciąży aby śledzić proces zmian w ciele suki.

Czy wiesz, że...

U psów wszystkich ras ciąża trwa zawsze 63 dni, tj. około 9 tygodni. Jednak biorąc za początek ciąży nie zapłodnienie ale krycie, okres ten waha się między 56 a 72 dni. Jeśli nie był wcześniej znany termin owulacji, lekarz weterynarii pomoże oszacować wiek płodów i termin porodu.

Powrót na górę strony