Quiz

Odpowiedz na pytania dotyczące ciąży i najmłodszych szczeniąt.
Weź udział w QUIZIE

Słowniczek

Od A do Z: słownik terminów dotyczących rozrodu psów: ciąży, porodu, laktacji i odsadzania.
SKORZYSTAJ ZE SŁOWNIKA

Ruja

Ruja

Pierwszy krok
Skoro decyzja o pokryciu suki została podjęta, badanie weterynaryjne nie wykazało żadnych przeciwwskazań a odpowiedni reproduktor został już wybrany, pora uzgodnić z jego właścicielem kwestie formalne i organizacyjne co do przebiegu i kosztu krycia.

Ruja i owulacja

Ruja pojawia się średnio raz na 6 miesięcy. Zdarzają się jednak odchylenia związane z cechami rasowymi i indywidualnymi predyspozycjami suk. Z tego powodu okres międzyrujowy może trwać od 4 do 12 miesięcy. Natomiast optymalny termin zapłodnienia trwa zaledwie 48 - 72 godzin, stąd krycie musi nastąpić tuż przed lub dokładnie w tym czasie.

W praktyce najlepszy moment na zapłodnienie przypada między 2 a 4 dniem po owulacji, kiedy komórka jajowa w pełni dojrzeje.
Najlepiej przeprowadzić kilka kryć w ciągu tych dwóch dni.

Zewnętrzne oznaki rui

  • obrzęk sromu
  • krwista wydzielina

Pierwsza ruja

Objawy pierwszej rui często bywają słabo wyrażone i można je przeoczyć. Suka staje się atrakcyjna dla samców, choć zazwyczaj nie pozwala na krycie: siada, podkula ogon i odgryza się.

Monitoring rui i owulacji

Ze względu na duże różnice osobnicze, zazwyczaj nie jest możliwe oszacowanie dokładnego terminu owulacji, nawet jeśli jest znany pierwszy dzień cyklu. Dlatego stosuje się różne techniki badań, np. cytologię wymazu pochwowego lub oznaczenie poziomu wybranych hormonów. Dzięki poznaniu czasu owulacji można nie tylko wyznaczyć najlepszy termin krycia, ale też dokładnie określić moment porodu.

Powrót na górę strony