Jak karmić szczenię?

Karmienie szczeniąt

Pierwszy etap wzrostu: od odsadzenia do 2 miesiąca życia

Rozpoczęcie ssania

suckling_small

Dla szczeniąt konieczne jest rozpoczęcie pobierania mleka jak najszybciej po porodzie. Zaraz po porodzie gruczoł mlekowy suki tylko przez kilka godzin wydziela siarę, która różni się składem od później produkowanego mleka. Siara to żółtawa, tłusta ciecz bogata w przeciwciała, które chronią szczenię w pierwszych tygodniach życia. Trzeba koniecznie zaobserwować czy każde z szczeniąt wypiło siarę.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że suka w ogóle nie ma mleka, lub jest go za mało, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tymczasem należy jak najszybciej podać szczeniętom preparat mlekozastepczy.

jack_russel_bottle-feeded_small

Preparat mlekozastępczy BABYDOG MILK jest zbliżony składem do naturalnego mleka suki, dzięki czemu doskonale pokrywa wszystkie potrzeby pokarmowe osesków.
Opakowanie BABYDOG MILK powinno być przygotowane jeszcze przed porodem, aby móc natychmiast zareagować w razie konieczności dokarmienia szczeniąt.

Pierwszy posiłek

Wprowadzanie pokarmu stałego
Zęby sieczne wyrzynają się u szczeniąt pod koniec pierwszego miesiąca, powodując u suki ból podczas ssania. Suka coraz częściej opuszcza gniazdo i coraz mniej chętnie karmi swoje potomstwo. W tym samym czasie produkcja mleka zaczyna spadać, podczas gdy potrzeby pokarmowe szczeniąt ciągle się zwiększają. Nadszedł czas, aby rozpocząć podawanie stałego pokarmu, który pokryje wysokie potrzeby pokarmowe rosnących psów.
Układ pokarmowy dojrzewa i zdolności trawienne szczeniąt wzrastają. W okresie odsadzania pojawia się zdolność trawienia skrobi, jednocześnie powoli zanika zdolność trawienia cukru mlecznego (laktozy).

STARTER MOUSSE i sucha karma STARTER (po rozmoczeniu do konsystencji papki) w pełni pokrywają potrzeby szczeniąt, w okresie zmiany pokarmu płynnego na stały (odsadzanie). Początkowo szczenięta wielokrotnie w ciągu dnia pobierają bardzo niewielkie ilości stałego pokarmu. Po każdym posiłku należy usunąć resztki pokarmu, a miski starannie umyć. W pozostawionych resztkach szybko namnażają się bakterie mogące powodować poważne zaburzenia trawienne u szczeniąt.

Szczenięta i matka muszą mieć stały dostęp do czystej wody.

Powrót na górę strony