Potrzeby pokarmowe suki

Suka karmiąca

Podczas ostatniego trymestru ciąży oraz podczas laktacji potrzeby żywieniowe suki zmieniają się.
Potrzebuje ona zbilansowanej diety o wysokiej wartości odżywczej i wysokiej zawartości energii.

Ciąża: od 6 tygodnia

Zapotrzebowanie pokarmowe suki wzrasta

Począwszy od 6 tygodnia u ciężarnych suk istotnie wrasta zapotrzebowanie na energię, składniki mineralne i białko, co ma związek z intensywnym rozwojem płodów oraz przygotowaniem organizmu do laktacji. Jednocześnie wydajność przewodu pokarmowego spada, głownie z powodu coraz większych rozmiarów macicy która uciska jelita. Może temu towarzyszyć także spadek apetytu. W tym ważnym czasie suka potrzebuje właściwie zbilansowanej, wysoko skoncentrowanej karmy o podwyższonym poziomie składników pokarmowych i energii.

Konieczność zmiany diety suki.
Opracowane specjalnie dla suk w ostatnim trymestrze ciąży oraz w laktacji, karmy STARTER i STARTER MOUSSE to diety stworzone specjalnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb suk w ciąży. STARTER i STARTER MOUSSE charakteryzują się wysoką smakowitością, zapewniają wysoki poziom energii i najwyższą strawność.

Prawidłowy przebieg zmiany diety

Od 42 dnia ciężarna suka wymaga innego pokarmu - jak prawidłowo przeprowadzić zmianę karmy?

Organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej karmy. Aby uniknąć problemów trawiennych należy stopniowo wprowadzać nową dietę.

Dzień 1 i 2 75 % dotychczasowej diety + 25 % karmy STARTER
Dzień 3 i 4 50 % dotychczasowej diety + 50% karmy STARTER
Dzień 5 i 6 25 % dotychczasowej diety + 75 % karmy STARTER
Dzień 7 i kolejne 100 % karmy STARTER

Od 6 tygodnia ciąży zapotrzebowanie energetyczne suk wzrasta o 10% tygodniowo

Zapotrzebowanie pokarmowe suk w laktacji

Zaraz po porodzie może dojść do spadku apetytu u suki, podczas gdy jej potrzeby pokarmowe gwałtownie wzrastają. Produkcja mleka jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu i wymaga dostarczenia znacznych ilości składników pokarmowych. Laktacja trwa około 6 tygodni. U psów, inaczej niż u kotów, organizm samicy w czasie ciąży nie gromadzi żadnych rezerw, które mogłyby być wykorzystane w czasie laktacji. Suka musi więc pokrywać tak wysokie zapotrzebowanie pokarmowe codziennie, bezpośrednio z pobieranego pokarmu. Karmiąca suka powinna zachować optymalną masę ciała. Jeśli zaczyna tracić na wadze, stając się wychudzona, oznacza to, że podawany pokarm jest zbyt ubogi. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii

Rozwiązanie żywieniowe dla suk w czasie laktacji

Dieta dla suk w laktacji musi być bogata w tłuszcze i białko, dostarczać odpowiedniej ilości energii oraz optymalnych dawek wapnia i niezbędnych kwasów tłuszczowych (DHA). Właściwie opracowana receptura karmy sprzyja produkcji odpowiednich ilości wartościowego mleka, a co za tym idzie zapewnia właściwy rozwój szczeniąt.

STARTER i STARTER MOUSSE to rozwiązania żywieniowe przygotowane specjalnie dla suk w okresie laktacji. Zostały opracowane we współpracy z hodowcami. Dzięki unikalnej recepturze pobudzają produkcję mleka, zapewniając odpowiedni rozwój szczeniąt oraz dobrą kondycję suki.

Czy wiesz, że...

Suka w czasie laktacji
Zapotrzebowanie na energię zwiększa się 2, a nawet 4 -krotnie. Około 3 tygodnia po porodzie, czyli w szczycie laktacji suka zużywa tyle energii, ile potrzebowałaby do przebiegnięcia 60 km dziennie (tj. 1,5 długości maratonu!).

Kluczowa rola niezbędnych kwasów tłuszczowych
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju mózgu i zdolności poznawczych u szczeniąt, zwłaszcza w okresie płodowym oraz pierwszych tygodniach po narodzinach. Dlatego dieta ciężarnej i karmiącej suki musi dostarczać optymalne ilości kwasu tłuszczowego DHA, który poprzez łożysko, a w późniejszym okresie mleko, odżywia szczenięta aż do odsadzenia.

Powrót na górę strony